reagimi Injection

Çfarë është RIM

RIM është një mënyrë e re proces për prodhimin e madhësi të madhe dhe të produkteve të mëdha sasi me shpejtësi. Procesi RIM është monomer ose para-polimer (materialet PU) në gjendje të lëngët me një proporcion të caktuar cila matur nga matjes pompë përzierjen në përzierjen e kokës të një kallëp. Pas përzierje të injektohet në myk nën një mjedis të temperaturë të ulët presion / dhomë, ajo do të përgjigje të shpejtë dhe të ndër-lidh shërimin. Pas dhjetë minuta më shumë, ajo do të jetë e forcoi, dhe pastaj lirimin e tij nga myk, se një pjesë është produkt RIM. Ky proces mund të thjeshtohet si: ruajtje, matjen, hibrid, myk mbushjen dhe shërimin, demould dhe post-përpunimit.

Procesi i reagimit injeksion derdhur

1) Storage
Dy material të lëngshme të para të përdorura në procesin e RIM janë ruajtur në dy rezervuar në temperatura të caktuara, rezervuari është zakonisht enë nën presion. Në formim, stoste zakonisht në 0,2 ~ 0.3 MPa presionit të ulët në rezervuar, dhe qarkullojnë vazhdimisht në rezervuar, exchangers ngrohjes dhe përzierjen kokë. Sa për poliuretani, temperatura mesatare e stoste është 20 ~ 40 ℃, saktësia kontrollin e temperaturës është ± 1 ℃.
2)Measurement
Measurement will be finished by the metering pump , and requirements for measuring accuracy is at least be ± 1.5%, and the best control should at ± 1%.
3) Hybrid
In RIM process , product quality is largely depend on the quality of mixture in the mixing head , so does the production capacity . The normal pressure is about 10 Mpa in order to get the better effect .
4) Mold falling
The characteristic of RIM process is the material flow rate is very high .Then stoste’s viscosity can not be very high .Such as the viscosity of polyurethane mixture is about 0.1 Pa s.and flow rate control at 600 g/s in mold falling .
5) Curing.
Polyurethane two-component mixture have very high reactivity after injected in the mold ,so it complete curing in ten more minutes .But plastic’s conductivity is not good , so most heat can not release from a large chemical reaction condition , so that the outside temperature are higher than inside, so the curing development is from inside to outside .
6) Demold 
Demold also means we need release the cured part from the mold , and that part is the RIM product . And more quantity can be produced as the above process .
7) Post-Process 
It is according to customers’requirements . 

Material për RIM

Rrëshirë General përbashkët: rrëshirë poliuretani, vinyl ester, amide rrëshirë ester, rrëshirë unsaturated, rrëshirë epoxy dhe materiale tradicionale përbërë, etj 
Normalisht material: HD-PU4210, PDK-RIM, AXSON-RIM 875, etj.

PS: Koha shërimin e procesit RIM është kryesisht nga formulimit material i derdhur dhe madhësia e produktit vendim. Përveç kësaj, produktet RIM duhet të shkojnë në shërimin e dytë pas lirimit nga myk. Dhe si procesi i RIM është i shpejtë (15-30 minuta / copë) dhe saktësi të lartë, është i aftë për të prodhuar sasi të mëdha dhe të produkteve të mëdha madhësi, dhe madhësia e pjesës më të madhe hedh është 2000mmX1200mmX1000mm, për 10 kg.

Dërgo mesazhin tuaj për ne:

Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutem zgjidhni flamurin


Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutem zgjidhni Car

WhatsApp Online Chat !